Kitlenizi belirleme

Category: Başlangıç, Genel, Yönetim

İçerik oluşturmadan önce, sitenizin kitlesini belirlemelisiniz. Bunlar, sitenizi ziyaret etmesini istediğini kişilerdir. Örneğin, brandonsbaseballcards.com web sitesinin kitlesi beyzbol kartlarıyla ilgilenen kişileri içermektedir. Kitlenizi belirledikten sonra, kullanıcılarınız için yararlı ve alakalı içerikler oluşturabilirsiniz.

Kitlenizi Google Arama Trendleri’ni kullanarak anlama

Trendleri ve kitlenizin arıyor olabileceği alakalı anahtar kelimeleri keşfetmek için Google Arama Trendleri adlı güçlü bir aracı kullanabilirsiniz. “kitap” kelimesi arandığında, kullanıcıların “kitap” ile birlikte aradığı varyasyonlar ve alakalı terimler gösterilir. Farklı terimlere ilişkin arama hacmiyle birlikte, bu aramaların ne zaman ve nereden geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca zaman içinde arama terimleriyle ilişkili olarak ortaya çıkan ilginç trendler de gösterilir. Sitenizin içeriğiyle ilgili terimleri öğrenmek, kitleniz için daha alakalı içerikler oluşturmanıza yardımcı olur, bu da sitenizi daha fazla kişinin bulmasını sağlar.

Bir test kitlesi oluşturun

Web siteniz için tasarladığınız planları bir yere yazdıktan sonra arkadaşlarınıza ve ailenize gösterip fikirlerini alın.  Onlara, potansiyel bir ziyaretçi olarak siteniz hakkında ne düşündüklerini sorun. Ayrıca anketler veya kullanılabilirlik testleri de yapabilirsiniz. Yararlı bilgiler sağlayacak sorular sorun: Sitenizde neleri bulmayı istiyorlar? Sitede, kendileri için yararlı olabilecek eksik bilgiler var mı? Başkalarının siteniz hakkındaki düşüncelerikitlenize daha yakın olmanıza yardımcı olabilir.

Kitlenizi belirlediğinize göre, şimdi onları göz önünde bulundurarak içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Related Posts