Yeni bir web sitesi oluşturma

Category: Başlangıç, Genel, Girişimcilik

Yeni bir web sitesi oluşturmak için bir alan adı seçmeniz, bunu bir alan adı kayıt sitesine kaydettirmeniz ve bir web sitesi barındırma hizmeti belirlemeniz gerekir.

Bir alan adı seçme

Alan adı, web sitenizin web’deki adresidir. Bu yüzden aşağıdaki özelliklere sahip iyi bir alan adı seçin:

  • Açıklayıcı: Şirketinizin adını ve sitenize koyacağınız içeriği düşünün. Alan adı, ziyaretçilerin sitede dikkatini çekecek ilk şeylerden biridir, dolayısıyla sitenizin neyle ilgili olduğu konusunda bir bakışta iyi bir fikir vermelidir.
  • Kolay hatırlanan: Alan adı kısa ve basit olmalıdır. Uzun ve karmaşık olursa kullanıcıların hatırlaması zorlaşır.
  • Uyarlanabilir: Alan adı muhtemelen sitenizle uzun bir süre bağlantılı olacaktır. Dolayısıyla sitenizin içeriği zamanla değiştikçe uyumlu olmaya devam edecek bir alan adı seçin. Brandon zaman içinde başka koleksiyon parçaları da eklemeyi düşünüyorsa, alan adı olarak brandonsbaseballcards.com yerine brandonscollectibles.com adını kullanmak daha iyi olur.

Bir alan adı kayıt sitesi ve barındırma sağlayıcısı seçme

Alan adı kayıt sitesi, herkese açık kullanım için alan adları sunar. Barındırma sağlayıcısı ise sunucularda alan kiralayarak web sitelerini depolar ve bunların İnternet’te erişilebilir olmalarını sağlar. Birçok şirket hem alan adı kaydı hem de barındırma hizmetleri sunduğundan alan adınızı ve web sitenizin barındırma seçeneklerini tek bir yerden seçebilirsiniz. Kullanabileceğiniz pek çok şirket ve paket seçeneği vardır, dolayısıyla seçiminizi yapmadan önce dikkatli şekilde araştırdığınızdan emin olun.

Aşağıda, güvenilir bir barındırma sağlayıcısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar verilmiştir:

  • Çalışır durumda kalma süresi: Barındırma sağlayıcınıza ait sunucuların çalışır durumda kaldığı süredir. Her barındırma sağlayıcısı bazen devre dışı kalabilir, ancak ziyaretçilerin her zaman web sitenizi görebilmesi için bu kesinti sürelerinin çok az olduğu bir sağlayıcı bulmak istersiniz.
  • Bant genişliği: Bant genişliği, sitenizin İnternet’te ne kadar veri gönderebileceğini gösterir ve sitenizin ne büyüklükte trafiği destekleyebileceğini belirler. Bazı barındırma sağlayıcıları web sitenizin kullanabileceği bant genişliğini sınırlarken, bazıları sınırsız erişim olanağı verir.
  • Güvenlik: Sitenizi harici güvenlik risklerinden korumak için barındırma sağlayıcısının uyguladığı koruma tedbirlerini öğrenin. Güvenlikle ilgili bir sorun olduğunda (örneğin, sitenizin saldırıya uğraması veya kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmesi), destek sağlanıp sağlanmayacağını öğrenin.
  • Müşteri desteği: Sitenizde bir şeyler yanlış giderse, müşteri desteğinin sorunları hızlı şekilde çözecek kadar iyi olmasını istersiniz.
  • Fiyat: Barındırma sağlayıcılarının fiyatları değişiklik gösterir; hatta bazıları ücretsizdir. Alacağınız hizmetler için ödeyeceğiniz tutarı iyi bir şekilde belirlemelisiniz.
  • Kullanım kolaylığı: Kullanıcı platformunun ihtiyaçlarınız için sezgisel ve kolay kullanılabilir olduğundan emin olun. Siteyi kendiniz oluşturuyorsanız kolayca çalışmaya başlayabiliyor musunuz, yoksa ileri düzey kurulum bilgilerine ihtiyacınız oluyor mu?
  • Ek hizmetler ve özellikler: Barındırma hizmeti sağlayıcınızın web sitenizin gereksinim duyabileceği çevrimiçi mağazaya ilişkin e-posta hesapları gibi şeyleri sunduğundan emin olun.

Related Posts